אוסטאופורוזיס: המדריך המלא לטיפול וגורמי סיכון למחלה

osteoporosis prevent

ככל שאנשים מתבגרים, הבטחת בריאות העצם הופכת עבורם לדאגה עליונה. אוסטאופורוזיס הוא מצב אשר מאופיין בעצמות מוחלשות בעקבות צפיפות עצם נמוכה ומהווה איום משמעותי על האוכלוסייה המבוגרת, שכן הוא חושף אותה לפציעות ולשברים. חשוב מאוד להבין את גורמי הסיכון למחלה ואת אפשרויות הטיפול בה על מנת לשמור על איכות חיים גבוהה ומיטבית.

במדריך מקיף זה נבין מהו בכלל אוסטאופורוזיס ומהם גורמי הסיכון למחלה, נשפוך אור על דרכים מומלצות למניעת התפתחות המחלה, נפרט על אודות אסטרטגיות מרכזיות לטיפול בה ונמנה מספר טיפים להתמודדות ראויה עמה.

 

מהו אוסטאופורוזיס? האיום השקט על בריאות העצם

 

אוסטאופורוזיס היא מחלת עצם אשר מאופיינת בהפחתה של מסת העצם ושל צפיפותה ובהידרדרות של רקמת העצם, מה שמוביל להיחלשות עצמות הגוף ולרגישות מוגברת לשברים ולסדקים. איך זה קורה? עצמות בגוף האדם עוברות כל הזמן תהליך מתמיד של פירוק ושל בנייה מחדש. עם זאת, אצל אנשים עם מחלת האוסטיאופורוזיס, הפירוק מתרחש מהר יותר מאשר היווצרות של עצם חדשה, וכתוצאה מכך נוצר אובדן של מסת עצם.

 

כיצד מתפתחת מחלת אוסטאופורוזיס?

 

השלד האנושי הוא מבנה דינמי אשר מתחדש ללא הרף על ידי פירוק של עצם ישנה ויצירה של עצם חדשה. בקרב בני נוער ואנשים צעירים, קצב היצירה של עצם חדשה מתעלה על קצב הפירוק של העצמות הישנות, וכתוצאה מכך מסת העצם ממשיכה לעלות בהתמדה.

בסביבות גיל 30 מסת העצם מגיעה לשיא שלה, ולאחר מכן, פירוק העצם מתחילה לעלות בקצב שלו על הליכי ההיווצרות והבנייה. בקרב נשים בפרט, פירוק העצם מואץ באופן משמעותי לאחר גיל המעבר עקב הירידה ברמות האסטרוגן. מי שחולה במחלת האוסטאופורוזיס חווה פירוק עצם בקצב משמעותי יותר מן הנורמה.

 

אוסטאופורוזיס

 

השפעות של מחלת האוסטאופורוזיס

 

היחלשות העצמות עקב מחלת האוסטיאופורוזיס הופכת אותן לשבירות ומגבירות את נטייתן לפתח שברים, אפילו כתוצאה ממהמורות קלות, במיוחד בירך, בעמוד השדרה ובשורש כף היד. שברים אלו יכולים להוביל לכאבים עזים במיוחד, למוגבלות בתנועה ובמקרים מסוימים אף לאובדן עצמאות של ממש. בפרט, ככל שמדובר בשברים בעמוד השדרה, הידועים גם בשם שברי דחיסה בחוליות, עלולה להתפתח עמידה כפופה או שפופה, שתפחית את גובהו של האדם ותוביל לכאבי גב כרוניים.

 

גורמי סיכון לאוסטאופורוזיס

 

הבנת גורמי הסיכון אשר קשורים למחלת האוסטאופורוזיס עשויה לסייע בגילוי מוקדם של המחלה כמו גם בהתאמת הגישה הטיפולית ואופני ההתמודדות עם המחלה. בין גורמי הסיכון המרכזיים לפיתוח אוסטאופורוזיס ניתן למנות את אלו הבאים –

 • גיל – גיל מתקדם הוא גורם סיכון משמעותי להתפתחות של אוסטאופורוזיס, במיוחד בקרבן של נשים מעל גיל 50 וגברים מעל גיל 70.
 • מגדר – נשים נוטות יותר לפתח אוסטאופורוזיס ביחס לגברים, בעיקר בשל הירידה המהירה ברמות האסטרוגן בתקופת גיל המעבר.
 • היסטוריה משפחתית – היסטוריה משפחתית של אוסטאופורוזיס או קיומם של שברים מגבירים את הסיכון של הפרט לחלות במחלה.
 • תפריט תזונתי – צריכה מועטה של סידן ושל ויטמין D לצד תזונה עשירה בנתרן ובקפאין עלולות לתרום לבניית עצמות חלשות יותר.
 • פעילות גופנית – מחסור בפעילות גופנית סדירה, במיוחד כשמדובר בתרגילי נשיאת משקל ובחיזוק שרירים, עלול להוביל להפחתת צפיפות העצם.
 • עישון ואלכוהול – גם עישון וגם צריכת אלכוהול מופרזת יכולים להשפיע לרעה על בריאות העצם, כאשר הם חורגים מגדר הסביר.

 


אוסטאופורוזיס טיפול ומניעה

 

מניעת אוסטאופורוזיס וטיפול במצב כרוכים בשילוב של אורח חיים בריא, תזונה נכונה והתערבות רפואית. כעת, נעמוד על מספר אסטרטגיות מרכזיות שיש לנקוט בהן במסגרת אוסטאופורוזיס טיפול

 • התעמלות בונה עצם – פעילות גופנית סדירה היא חיונית לשמירה על בריאות העצם. בפרט, קיימים מספר תרגילי התעמלות בונה עצם כגון תרגילי נשיאת משקל, אימוני התנגדות ותרגילי שיווי משקל, אשר יכולים לעזור לשפר את צפיפות העצם ולהפחית את הסיכון לשברים. בין תרגילים אלו ניתן למנות פעילויות כמו הליכה, ריצה, ריקוד והרמת משקולות.
 • תזונה ותוספי מזון – תזונה עשירה בסידן וויטמין D היא חיונית במיוחד לבריאות העצם. מוצרי חלב, עלים ירוקים, שקדים ודגים הם מקורות טובים לסידן. לצד זאת, אור השמש הוא מקור טבעי של ויטמין D. בעלי מגבלות תזונתיות למיניהן לעיתים צורכים תוספי מזון ייעודיים. בטרם נטילת כל תוסף מזון, התייעצו עם איש מקצוע בתחום הבריאות על מנת לקבל ייעוץ מותאם אישית למצבכם.
 • נטילת תרופות ייעודיות קיימות בשוק תרופות שונות אשר נועדו להאט את אובדן צפיפות העצם, לחזק אותה, ולהפחית את הסיכון לשברים אצל אנשים עם אוסטיאופורוזיס. התרופות השכיות ביותר הן ממשפחת הביספוספונטים, כמו פוסלן, מקסיבון, אקטונל וריבון. טיפולים אלה נרשמים בדרך כלל על ידי רופאים מומחים בהתבסס על הצרכים ועל המצב הספציפיים של האדם.
  אוסטאופורוזיס

 

טיפים להתמודדות עם אוסטאופורוזיס

 

חיים עם אוסטאופורוזיס יכולים להוות אתגריים, אבל יש כמה טיפים שיכולים לעזור לכם להתנהל עם המחלה ביעילות ולשפר את איכות חייכם –

 • ניסיון להימנע מנפילות – אוסטאופורוזיס מגביר את הסיכון לשברים כתוצאה מנפילות ואפילו ממעידות קלות. כמובן, לעיתים נפילות הן בלתי נמנעות. אמנם, על מנת למזער את הסיכון הזה למינימום האפשרי, עליכם לוודא כי הבתים שלכם מוארים היטב, להסיר סכנות מעידה כמו שטיחים מחליקים, להשתמש במעקות יד בעת עלייה וירידה במדרגות, ולהיעזר באביזרים שמחזקים יציבות כמו מקלות הליכה והליכונים.
 • קיום בדיקות בריאותיות סדירות – בדיקות בריאותיות סדירות עם אנשי מקצוע בתחום, כגון בדיקת צפיפות עצם, הינן חיוניות לצורך ניטור בריאות העצם ולשם התאמת תוכניות הטיפול בהתאם למצב. הקפידו להגיע לבדיקות בזמן, ואל תזניחו את בריאותכם כדי למנוע החרפה במצב.
 • תזונה מאוזנת – הקפידו על תזונה עשירה בסידן וויטמין D לצורכי תמיכה בבריאות העצם. בכלל זאת, תוכלו לדון בדרישות התזונתיות האידאליות עבורכם עם תזונאי מומחה, לצורך קבלת המלצות מותאמות אישית.


תמיכה בבן משפחה עם אוסטאופורוזיס

 

תמיכה בבן משפחה המתמודד עם אוסטיאופורוזיס דורשת הבנה, אמפתיה וגישה שיתופית לטיפול. הנה מספר טיפים מרכזיים עבור מי שמי מקרוביו או מבני משפחתו אובחנו כחולים במחלה –

 • חקרו ולמדו – למדו על אוסטאופורוזיס, על הסימפטומים שלה, על אפשרויות הטיפול ועל אמצעי המניעה השונים. הבנת טיבה וטבעה של המחלה תאפשר לכם לספק תמיכה מושכלת וחיונית לבן המשפחה.
 • עודדו אימוץ של הרגלים בריאים – הניעו את בן המשפחה שלכם לעסוק בפעילות גופנית סדירה, לאמץ תפריט יומי מאוזן ורווי בוויטמינים חיוניים, וכן ליטול תרופות שנקבעו בהתאם להנחיות רופא מומחה.
 • סיפוק תמיכה רגשית – הציעו תמיכה רגשית ועידוד על מנת לעזור לבן משפחתכם להתמודד עם האתגרים של אוסטיאופורוזיס. הקשיבו לדאגותיהם ותספקו להם מרחב בטוח להביע את רגשותיהם.

במובנים רבים, אם כן, אוסטאופורוזיס הוא מצב הדורש תשומת לב וטיפול יזום. פעילות גופנית, תזונה נכונה, טיפול רפואי וסביבת חיים נוחה ממלאים תפקידים מרכזיים בהתמודדות יעילה עם מצב זה. יישום אסטרטגיות, אימוץ הרגלים בריאים ומתן תמיכה לבני משפחה שנפגעו מאוסטאופורוזיס יכולים לשפר משמעותית את איכות חייהם, ולאפשר להם לחבק את שנות הזהב שלהם בחיוניות ובשמחה.


תפקידו של דיור מוגן בטיפול באוסטיאופורוזיס

 

עבור בני הגיל השלישי אשר מתמודדים עם אוסטאופורוזיס, סביבת מגורים תומכת הופכת להיות חיונית בהבטחת רווחתם. מתקני דיור מוגן שואפים לספק אווירה נעימה בה יוכלו הדיירים לנהל חיים עצמאיים ומספקים תוך קבלת טיפול ותמיכה אשר מותאמים למצבם הבריאותי הספציפי.

 • טיפול ותמיכה מקיפים – מתקני דיור מוגן מציעים צוות מסור של אנשי מקצוע המבינים את הצרכים הייחודיים של בני הגיל השלישי, לרבות של אלה עם אוסטיאופורוזיס. הצוות עשוי לספק שירותי תמיכה, רווחה ובריאות מתמדת על מנת להבטיח את נוחות ובטיחות הדיירים.
 • שירותים מותאמים לחיים פעילים – מתקני דיור מוגן מציעים מגוון רחב של שירותים, לרבות חדר כושר, גנים מטופחים ומרחבי בילוי שונים. שירותים אלה מעודדים אורח חיים פעיל, ומטפחים את בריאות העצם משהם מאפשרים קיום של פעילות גופנית סדירה לצד מעורבות חברתית.


בית גיל הזהב תל אביב – מקום שאכפת לו

 

במסגרת חתירה להתנהלות יעילה עם אוסטאופורוזיס וטיפול הוליסטי בבני הגיל בשלישי אשר סובלים מן המחלה, יש לשקול להתמקם בסביבות מגורים תומכות כמו בית גיל זהב תל אביב. בית דיור מוגן מוביל זה, אשר ממוקם בעיר התוססת תל אביב, מגלם מחויבות נטולת פשרות לשיפור רווחת כלל הדיירים החוסים בין כתליו, תוך התחשבות פרטנית במצבי אוסטאופורוזיס.

תוך שהצוות המסור והמקצועי מתמקד ביצירת אווירה תומכת, מספקת, מעשירה ומהנה – בית גיל הזהב תל אביב מקדם באופן שיטתי אורח חיים פעיל באמצעות הספקת שירותים כמו חדר כושר, חוגי ספורט בשעות הבוקר ואחר הצהריים עם מדריכים מוסמכים ומרחבי פנאי. כל זאת, מתוך הבנה כי עידוד פעילות גופנית הוא לא רק חשוב לצורך שמירה על כושר, אלא הוא אף מרכיב חיוני בשמירה על בריאות העצם. כמו כן, תוך מתן עדיפות לנוחותם, לבריאותם ולעצמאותם של הדיירים, בית גיל הזהב תל אביב מדגים זה שנים רבות גישה מקיפה ומיטבית בהתמודדות עם האתגרים שמציבה מחלת האוסטיאופורוזיס וכך מבטיח שנות זהב נוצצות במיוחד.

 

 

לסיכום, נדמה כי עבור בני הגיל השלישי אשר סובלים מאוסטאופורוזיס, זה יותר מחיוני למצוא מקום שמציע את האיזון הנכון של טיפול, תמיכה ושירותים על מנת לשפר את איכות חייהם מקצה לקצה.

לפרטים נוספים ולתיאום ביקור, אנו מזמינים אתכם ליצור עמנו קשר במספר: 8275*. יחד נקדם אורח חיים תוסס ובריא יותר עבור בני הגיל השלישי.

מגזין הזהב