שברים באגן בגיל מבוגר

תסמיני אירוע מוחי

מחקרים מראים כי אחד מכל שלושה מבוגרים (מעל גיל 65) נופלים לפחות פעם בשנה. כ-10% מתוכם שוברים את עצמותיהם, פורקים מפרקים או נפצעים פציעה חמורה אחרת כתוצאה מהנפילה. שברים בגיל מבוגר הם פציעה שקשה מאוד להחלים ממנה, והיא עלולה לגרום לאדם לאבד את עצמאותו ולהפוך לסיעודי. על כן שברי נפילה בגיל מבוגר הופכים להיות אחד מהאיומים המשמעותיים ביותר איתם צריכים להתמודד אנשי הגיל השלישי, כאשר שכיחים ביותר הם שברים באגן.

הגורמים לשברי נפילה

נהוג לחשוב כי הגורמים לנפילות הם סביבתיים, כלומר ריצפה חלקלקה באמבטיה, או גרם מדרגות בלתי מואר. אך בכל הנוגע לגיל השלישי, גורמים אלו אינם האחראיים הבלעדיים לנפילות. למעשה, הגורם המרכזי הוא ההתדרדרות הבריאותית המלווה כילאים מבוגרים – החל מהיחלשות השרירים, עלייה בשבירות העצמות, אוסטיאופורוזיס (מחלת דלדול העצם) הנמצאת בתדירות גבוהה מעל גיל 50, ראייה לקויה, דרך תרופות הגורמות לאיבוד שיווי משקל ועד ירידה ביכולת ההתמצאות במרחב בקרב אנשים מבוגרים.

שברים באגן (צוואר הירך)

הסטטיסטיקה בישראל נכון להיום מצביעה על ממוצע של כ-5,000 קשישים מדי שנה הסובלים משברים באגן ובירכיים – מספר אשר על פי ההערכות, רק הולך וגדל. הסיבוכים הרפואיים העלולים להיגרם כתוצאה משברים באגן הם: דלקות וזיהומים, פצעי לחץ המתפתחים עקב שכיבה ממושכת וחוסר תנועה.

טיפול מקובל בשברים באגן

לרב, הטיפול הראשוני המקובל עבור שברים באגן כולל מנוחה וניתוח במידה וניתן לבצעו. בחלק מהמקרים יתקיים הליך רגיל של קיבוע השבר והכנסת ברגי פלטינה, אך לעתים יש לבצע ניתוח החלפת ירך. הדבר תלוי כמובן באופי השבר, בגיל ובמצבו הבריאותי של המטופל. דווקא הליך החלפת הירך הוא המועדף כיוון והוא מאפשר אספקת דם תקינה לאזור. לאחר הניתוח מועבר הקשיש להליך שיקומי אשר יאפשר לו לחזור ולעמוד על רגליו. במידה והכל תקין, לאחר כ-3-5 שבועות משוחרר הקשיש לביתו שם ימשיך בתהליך ההחלמה. ההחלמה מניתוח כזה עשויה לארוך זמן לא מועט, ולרב יהיה צורך להיעזר במטפל/ת סיעודי/ת על מנת לאפשר לקשיש לחזור לאיתנו במהירות המירבית.

גמלה בעקבות שבר באגן

חוק הסיעוד בישראל קובע כי לאחר גיל פנסיה, ניתן להגיש בקשה לגמלה במידה וקיימת פגיעה בעצמאות בעקבות שברים באגן. חשוב לדעת כי המוסד לביטוח לאומי מכיר גם בקצבה עבור מצבים רפואיים זמניים בהם נדרש טיפול סיעודי, שיקום, פיזיותרפיה וכדומה.

מגזין הזהב