בתי אבות סיעודיים – מהם התנאים בישראל?

בתי-אבות-סיעודיים-מה-התנאים-בישראל

בתי אבות סיעודיים הם חלק חיוני במערכת התמיכה והטיפול באוכלוסיית הגיל השלישי, כאשר תוחלת החיים הארוכה הביאה לביקוש גובר עבורם בשנים האחרונות. בישראל קיימים סוגים שונים של בתי אבות סיעודיים והתנאים בהם משתנים בהתאם. במאמר זה נעסוק בתנאים בבתים כאלו.

 

מה זה בית אבות סיעודי?

אלו בתים שהם פתרון דיור המיועד לקשישים סיעודיים, דהיינו, קשישים הזקוקים לסיוע בביצוע מרבית המטלות היומיות. יש המגדירים בתי אבות סיעודיים כבתי חולים, להבדיל ממקום למגורים, בעיקר בשל השירותים הרפואיים הניתנים בו.

זאת ועוד, לפני שבוחרים בבית אבות מומלץ לברר האם המקום הוא פרטי או שיש מימון או השתתפות כלשהי של משרד הבריאות. כדי לבצע בדיקת זכאות להשתתפות במימון האשפוז יש לרכז את כל המסמכים הנדרשים המעידים על מצבו של הקשיש, בהתאם לרשימה המוצגת באתר של משרד הבריאות.

קיימים שיקולים שונים במעבר לבית חולים סיעודי ובעת בחירת המקום כדאי לתת דגש ולהעניק תשומת-לב לשיקולים אלה ולבחור בקפידה את המקום.

 

גורמים חשובים לבחירת בתי אבות סיעודיים

 

כאשר עומדים לבחור מבין בתי אבות סיעודיים שונים, כדאי לשים-לב למספר גורמים כדי לעשות את הבחירה הנכונה ביותר עבור הקשיש, ביניהם:

  • האם בית האבות מאושר על-ידי משרד הבריאות?
  • התנאים בבית.
  • מיקומו של בית האבות.
  • מיומנות הצוות שמפעיל אותו.
  • השירותים והפעילויות המוענקים בו.

 

האם בית האבות מאושר על-ידי משרד הבריאות?

לבית אבות מורשה חייב להיות רישיון בתוקף ממשרד הבריאות. המשרד קובע נהלים ספציפיים שעל בתי האבות לעמוד בהם, לרבות דרישות כוח אדם, תקני היגיינה וזמינות של ציוד ותרופות. בתי אבות חייבים גם לעמוד בחוקי הבנייה הלאומיים ובתקנות בטיחות האש, כדי להבטיח שהדיירים יהיו בטוחים ומאובטחים בכל עת.

 

התנאים בבית האבות

חשוב לבדוק מה הם התנאים בבתי אבות סיעודיים והאם הם מתאימים לדייר. מה בודקים?

  • גודל המקום והסביבה. האם המקום גדול והאם יש בו מרחבים פתוחים כגון דשא וגינות?
  • כמות הדיירים במקום ומספר הדירים בחדר.
  • תחזוקת החדר. האם הוא נקי ומטופח?
  • חשוב לערוך במקום סיור לפני ההרשמה ולבדוק את מדיניות הבית.

 

מיקומו של בית האבות

המיקום צריך להיבחר לפי העדפתו של הקשיש ובני משפחתו. יש כאלה המעדיפים מקום מרוחק שקט ואחרים מעדיפים קרוב למרכז, כגון, דיור מוגן בתל אביב.

בכל מקרה, רצוי לבחור בתי אבות נגישים כך שבני משפחתו של הקשיש יוכלו לבקרו בתדירות גבוהה ולשמור עימו על קשר רציף. נגישות לתחבורה ציבורית היא משהו שכדאי לבחון אותו וכמו-כן, מומלץ לבדוק את נושא החניה לאורחים ולמבקרים.

 

צוות בית האבות

חשוב לוודא מה סוג ההכשרה שמקבלים צוותי העובדים של בתי אבות סיעודיים. וכן, האם קיים במקום צוות רפואי ופרא-רפואי כגון פיזיותרפיסט ומרפא בעיסוק מקצועיים. מומלץ לשוחח עם הצוות בבית האבות ולנסות להתרשם מאיכות הטיפול הסיעודי והרפואי הניתן במקום.

 

שירותים ופעילויות

יש לוודא כי בתי אבות סיעודיים מצוידים במכשור רפואי מתאים אשר נותן מענה לבעיותיו הרפואיות של הקשיש.  כמו כן, כדאי לסייר במקום ולהתרשם מהאווירה, הניקיון והתנאים ולבדדוק האם קיימות במקום פעילויות שונות.

 

המלצות

לא כדאי לוותר על קבלת המלצות מהדיירים ומבני משפחותיהם על בתי אבות ולחפש חוות דעת באינטרנט.

מגזין הזהב