שירותים וטיפול בבית אבות סיעודי

בית אבות סיעודי

מחלקה סיעודית מהווה מסגרת מיוחדת לקשישים שהוגדרו על ידי הרופא הגריאטרי, הביטוח הלאומי ושירותי הרווחה בעיריות או במועצות המקומיות כסיעודיים. לרוב בתי האבות הסיעודיים נמצאים תחת פיקוח משרד הבריאות ומשרד הרווחה ומעסיקים צוות מקצועי נרחב שכולל רופאים גריאטריים, מומחים ברפואה פסיכו-גריאטרית, אחים ואחיות, מטפלי יום בקשישים, טבחים, מנקים, אנשי תחזוקה ועובדים קבועים נוספים. לצד אנשי צוות קבועים אלו, מעסיקים בתי אבות סיעודיים רבים גם מטפלים ברפואה משלימה כמו מעסים, פיזיותרפיסטים, מפעילים ומדריכים בתחומים שונים ועוד.

 

טיפול ויחס אינדיבידואליים – חובה בכל בית אבות סיעודי

קשישים המגיעים לבית אבות סיעודי סובלים בדרך כלל ממגוון רחב של בעיות בריאותיות. ממחלות לב וריאה, בעיות שרירים ומחלות פרקים, ליקויי ראייה או שמיעה ועוד כהנה וכהנה בעיות בריאותיות שאובחנו על ידי רופאים גריאטריים והביאו להחלטה לשכן את הקשיש בבית אבות סיעודי. 

החלטה זו היא לא החלטה קלה עבור בני משפחה, שלעיתים מתחבטים בשאלה האם לשכן את הוריהם המבוגרים בבתי החולים הסיעודיים או לבחור בטיפול פרטי בבית. 

כאשר מגיע הקשיש לבית החולים הסיעודי הוא אמור לזכות לטיפול ויחס אינדיבידואליים בהתאם למסוגלותו לתפקד לבד. בעוד שקשישים מסויימים מצליחים, למשל, לפקוד את השירותים באופן עצמאי, אחרים זקוקים להחלפת חיתולים וטיפול בצרכיהם. בנוסף, ישנם כאלו שזקוקים לפעילויות פיזיותרפיסטיות יומיומיות, השגחה רפואית בנטילת תרופות וכדומה.

המטפלים מעניקים יחס ורגישות במקרים מסוימים או סמכותיות במקרים בהם הקשיש אינו רוצה עזרה אך זקוק לה. כלומר, בסופו של דבר, המטפלים חייבים לנהוג באדיבות, במקצועיות ולבטא רגישות למצב הקשיש בו הם מטפלים אך אין שגרת טיפול אחת הזהה לשנייה.

אילו שירותים קבועים צריכים מטפלים בבתי אבות סיעודיים להעניק לקשישים?

על צוות המטפלים בבית אבות סיעודי להיות ערוך להעניק טיפול אישי לכל קשיש וקשיש בתחומים הבאים:

האכלה – קשישים הזקוקים לעזרה בהאכלה, התאמת האוכל לקשישים המתקשים בלעיסה וזקוקים לתפריט מיוחד וכדומה.

רחצה, החלפת חיתולים, הלבשה – ישנם קשישים שאינם מסוגלים להתקלח לבד וזקוקים לעזרה. חשוב שהקשיש יהיה מודע למטפל שמקלח אותו ושהתהליך יבוצע בהסכמה כדי למנוע תחושת כפייה. גם תהליך החלפת החיתולים, שאינו נעים במיוחד לשני הצדדים, ייעשה ברגישות רבה ולאחר הסכמה של הקשיש או בתיאום עם האפוטרופוס שלו.

ניקיון החדרים ואחזקה – קשישים שחיים בבתי אבות סיעודים זכאים לתנאים הגייניים, כמובן. ניקיון יומיומי ואחזקה שוטפת של החדרים וסביבת המגורים הכרחית.

פעילויות רפואיות ותרופתיות – פיזיותרפיה, טיפול משלים כגון עיסויים, רפלקסולוגיה, דיקור סיני ועוד, לצד טיפול רפואי קונבנציונלי כמו ביקורי רופאים, שירותי רוקחות ותרופות, מעקב לקיחת תרופות בזמן, טיפול אחיות כמו עזרה עם הזרקת אינסולין, טיפולים נשימתיים בעת הצורך וכדומה.

פעילויות משלימות, ספורט ופעילויות פנאי – בבתי אבות סיעודיים רבים הצוות המטפל כולל גם מדריכים שמגיעים באופן קבוע ומעניקים לקשישים שיעורי ספורט, יצירה, ריפוי בעיסוק, מוזיקה וכדומה.


אופי הטיפול בבתי האבות הסיעודים בישראל כיום

הצוות המטפל בבתי אבות סיעודיים רבים בישראל מתמודד עם מצוקת מיטות, כמות גדולה מדי של קשישים על כל אחות או מטפל וקושי כלכלי. אך חשוב לדעת כי רוב בתי האבות הסיעודיים בישראל מחויבים בפיקוח על הצוות המטפל, הענקת הדרכות מקצועיות כדי לשפר את הטיפול ומעקב אחר מטפלים באופן קבוע. חשוב מאד לזכור שקשישים סיעודיים זקוקים לעזרה בדברים הבסיסיים ביותר ובמקרה של השפלה, פגיעה או חשד להזנחה מחויבים אנשי צוות אחרים, עובדת סוציאלית, הרשויות, בני משפחה והמנהלים לדווח על המטפל ולפתור את הבעיה לצמיתות.

ישנם אף בתי דיור מוגן בהם קיימת מחלקה סיעודית. בשנים האחרונות החלה מגמה בבתי הדיור המוגן להרחבת סל השירותים אותו נותנים לדיירי הבית ובתוך כך גם תפעול של מחלקה סיעודית. היתרונות למעבר למחלקה סיעודית בתוך דיור מוגן הינם: מעבר למקום חם וביתי, שירותי רפואה מעולים, מטפלים הנמצאים במחלקה הסיעודית לרשות הדיירים הסיעודיים (ללא צורך במטפלים זרים, חברות סיעוד או מטפלים פרטיים), שירותי אבטחה, אחזקה או כל צורך העולה המכוסה ע"י צוות המחלקה.

בדיור מוגן סיעודי האדם הסיעודי חש כי עוטפים אותו מכל עבר וגם במצב סיעודי מאפשרים לו ליהנות מחיי חברה ותרבות ושלל האפשרויות המותאמות למצבו עם אפשרות לפרטיות על פי בחירה.

ניתן להניח כי אדם המוכר כסיעודי יכול לבחור האם להיות בדיור מוגן עם מחלקה סיעודית הנותן לו הרגשה יותר חמימה עם אופציה לעצמאות יחסית והמשכיות באותה סביבת מגורים המוכרת. הכל בהתאם למצב בו האדם הסיעודי נמצא וליכולות הכלכליות שלו ושל בני משפחתו.

מגזין הזהב