אהבה, זוגיות ואושר בגיל הזהב

בית אבות

 

בדרך אל האושר

סקר שנערך בבריטניה חשף עובדה מעניינת: בני הגיל השלישי הם הקבוצה המאושרת ביותר בממלכה! הסקר בחן כמה סיפוק הם חשים בחייהם באופן כללי, והאם הם מרוצים מההישגים שלהם עד היום. באופן הגיוני, החוקרים מצאו קשר ישיר בין המצב הבריאותי לבין רמת האושר, אך טוענים שמידת האושר מושפעת גם מהרמה הסוציו-אקונומית שלנו, מהשינויים שאנחנו עוברים במהלך החיים, כמו חוויות אישיות המשפיעות עלינו לטובה או לרעה.

בסקר נמצא שהסיבה שבגללה אנשים מבוגרים מאושרים יותר היא בגלל שהם מתקרבים אל הסוף ואל התכלית של החיים, ועל ידי זה הם נרגעים מהמרוץ החיים ויודעים להעריך יותר את הזמן שלהם וליהנות כאן ועכשיו מהרגע הזה.

בגיל הזהב, כבר למודי ניסיון, יודעים מה אנו מחפשים ומה עושה לנו טוב, ובעיקר מה לא עושה לנו טוב. בגיל הזה אין לחץ אישי ומשפחתי לקריירה, פרנסה ויש הרבה יותר זמן פנוי לעסוק במה שאנו אוהבים ורוצים.

יש חשיבות לזמן הפנוי אבל איך מנצלים אותו?

בגיל השלישי נתון לאדם יותר זמן פנוי, פנאי. הפנאי הזה עלול להביא את האדם לשני מצבים- פנאי חיובי או פנאי שלילי. פנאי שלילי, אשר בו לא מוצאים תעסוקה למלא את השעות הפנויות, אין תחביבים, חיי חברה או פעילות עלול להשפיע על מצב הרוח והנפש.

פנאי חיובי, אשר בו מנצלים את השעות הפנויות לכל מה שגורם לעניין ותעסוקה עוזר לנו להישאר בתחושת סיפוק, להיות מאושרים ונינוחים וזהו המצב הרצוי שיש לשאוף אליו. קחו את מושכות חייכם בידיכם והישארו פעילים, עסוקים ובעיקר מאושרים.

זוגיות בגיל השלישי תורמת לאושר

אהבה היא רגש שקיים בכל גיל, ולכל גיל הנתונים המיוחדים המאפיינים אותו. כולנו זקוקים לקשר ומגע במהלך חיינו וככל שמתבגרים ועוברים פרידות ומשברים יש חשיבות רבה לקשרי אהבה, לחום ולמגע. בין אם אתם מצויים בזוגיות או מחפשים זוגיות חדשה, הרצון לקשר אישי ואינטימי הוא טבעי. זוגיות בריאה תורמת רבות לרמת האושר ולתחושת הסיפוק מהחיים. תמיכה של בן או בת זוג עוזרים ותורמים לביטחון העצמי, לתחושת ערך עצמי גבוה ומסייעים לנו ברגעי עצב וחולשה. החברות שבין בני זוג מאפשרת לחלוק את חיינו, לטוב ולרע ועוזרת לצמיחה אישית. אדם שאנו מרגישים בנוח לשוחח עמם בפתיחות על כל נושא- רגשות, פחדים ומחשבות, מהווה לנו כמשענת ומאפשר לנו לחוש נאהבים ובטוחים.

מגזין הזהב