מיניות ואינטימיות בגיל השלישי

מיניות בגיל השלישי

באופן טבעי, שיח סביב מיניות ואינטימיות עשוי לעורר מבוכה ואי נעימות בכל גיל. עם זאת, מדובר בנושא בעל חשיבות רבה שאין להכחישה, על אחת כמה וכמה בהקשר של הגיל השלישי. אכן, בניגוד לדעה הרווחת, כאשר בני גיל הזהב מקבלים החלטה לעבור לדיור מוגן, הם מוצאים את עצמם בצומת דרכים ייחודית, שבה הסיכוי ליצירת קשרים חדשים ומערכות יחסים מסעירות הופך למוחשי יותר מאי פעם. המעבר הזה יכול להיות משמעותי במיוחד עבור מי שחוו אובדן של בן זוג או פרידה, שכן הם מתמודדים עם ההזדמנות להגדיר מחדש את זהותם הפרטית והבין אישית.

בין הכתלים של בית גיל הזהב תל אביב, דיור מוגן הממוקם בלב תל אביב, חברות, זוגיות ואינטראקציות בין אישיות ניצבות בראש סדר העדיפויות, כאשר בפני הדיירים עומדות מגוון פלטפורמות ייחודיות ליצירת קשרים משמעותיים ועמוקים. כל זאת, מתוך ההכרה בכך שהצורך בקרבה רגשית בכלל, ובאינטימיות בפרט, לעולם נותרים היבט בסיסי ויסודי של הקיום האנושי.

 

אינטימיות – הגדרת גבולות הגזרה

 

אינטימיות היא מושג רב גוני המשתרע הרבה מעבר לתחום האינטימיות הפיזית. אכן, למרות שאינטימיות עשויה להקיף שלל אלמנטים של ביטוי מיני, היא כוללת גם ממדים רגשיים, פסיכולוגיים וחברתיים חיוניים. בבסיסה, האינטימיות מגלמת אמון, שייכות ותחושה עמוקה של איחוד וקשר עם אדם אחר. היא אמצעי לטיפוח של חברות, הבנה הדדית ותמיכה רגשית שאין לה קץ.

בסופו של דבר, בין אם היא נוצרת באמצעות יצירה של זיכרונות משותפים, שיחות לבביות, מעשי חסד או אקטים מיניים – האינטימיות משמשת אבן יסוד לבניית מערכות יחסים משמעותיות ומאפשרת לנווט במורכבות ההזדקנות בחן ובכבוד.

 

החשיבות של מיניות ואינטימיות בגיל השלישי

 

בניגוד לתפישה הרווחת, הרצון לאינטימיות אינו פוחת עם הגיל כלל ועיקר – במקום זאת, הוא מתפתח, מתעצם ומסתגל לנסיבות החדשות ולשלבי החיים המשתנים.

מיניות ואינטימיות ממלאות תפקיד מרכזי בקידום הרווחה הכללית ואיכות החיים של בני הגיל השלישי. לראיה, מחקרים מצביעים באופן עקבי על כך ששמירה על פעילות מינית וקיום מערכות יחסים אינטימיות בגיל מאוחר מביאים לרמות גבוהות יותר של אושר וסיפוק, ואף משפרים את מדדי הבריאות הגופנית.

כמו כן, אינטימיות משמשת כמקור בלתי נדלה לחוסן רגשי, ומספקת אמצעי התגוננות נגד אתגרי ההזדקנות, כגון מחלות כרוניות, מוגבלויות שונות או אובדן של אדם אהוב. מעבר לכך, אינטימיות עשויה לטפח תחושות של חיבור ושל שייכות, וכך מאששת את תחושת הערך של האדם, מעשירה את חוויית החיים שלו וממנפת את איכות החיים הכוללת.

 

הגיעה העת לנפץ מיתוסים

 

סטיגמת הגילנות מנציחה את הדעה לפיה ההיבטים המיניים של הקיום האנושי שמורים לצעירים בלבד. נקודת מבט סטריאוטיפית זו נטועה בתפישות מוטעות סביב הזדקנות ומיניות, אשר מתעלמות מהצרכים, מהרצונות, מהשאיפות ומחוויית החיים המודרנית של בני הגיל השלישי.

כך, האמונה שהזדקנות מפחיתה את הרלוונטיות המינית לא רק מערערת את הכבוד והאוטונומיה של בני הגיל השלישי, אלא גם מנציחה רגשות של בושה, אשמה, חוסר אונים וספק עצמי. מעבר לכך, סטיגמת הגילנות מייצרת חסמים פסיכולוגיים וחברתיים אשר מגבילים את הגישה לקבלת טיפולי מין ייעודיים במערכת הבריאות, ומחריפים עוד יותר את הפערים בין השאיפות המיניות לבין המציאות.

הגיעה העת לאתגר את הסטיגמה הגילנית, ולהכיר בכך שמיניות ואינטימיות הן חלק בלתי נפרד מגיל הזהב. כך נוכל לטפח תרבות של קבלה, הכלה, כבוד והעצמה, שמאפשרת לכל אדם, בכל גיל, לשגשג ולהרגיש מסופק.

אז, איך עושים זאת? הנה מספר צעדים ראשוניים שכדאי לנקוט בהם:

  • טיפול בהיבט הביולוגי – הזדקנות עלולה לגרום לשינויים פיזיולוגיים, שבתורם משפיעים על התפקוד המיני והתשוקה. כך, למשל, גברים מבוגרים חווים ירידה ברמות הטסטוסטרון, בעיות בזקפה וקשיים בשפיכה. במקביל, נשים חוות ירידה ברמות האסטרוגן לאחר חדלון הווסת, וסובלות מיובש בנרתיק, מירידה בגמישות ומפגיעה בחשק. שימו לב – שינויים אלו אינם בלתי נמנעים, אלא ניתנים לפתרון.

 

אז למי פונים כדי לקבל סיוע מתאים? הכתובת הראשונה היא כמובן רופא המשפחה. אם מתעורר צורך בהמשך טיפול, ניתן לפנות גם למרפאות ייעודיות לבריאות מינית, כגון האגודה הישראלית לטיפול מיני או היל"ם (החברה הישראלית לרפואת מין).

שימו לב שהפרעות בתפקוד המיני עלולות לרמז על בעיות בריאותיות אחרות, כמו ליקויים בלחץ דם או קיומה של סכרת. כך, למשל, טסטוסטרון נמוך יכול להעיד על חולשת העצמות ועל דיכאון, וירידה ברמות האסטרוגן עשויה להצביע על ירידה של רצפת האגן ועל אי שליטה בשתן. במובן זה, דיווח על הפרעות מין מאפשר לקבל לא רק סיוע חיוני במובן האינטימי, אלא גם מאפשר אבחון מהיר של מחלות.

 

  • טיפול בהיבט הפסיכולוגי – לעיתים, ירידה ברמות העוררות המינית והחשק נובעות מדיכאון ומחרדה. על כן, קבלת טיפול רגשי מתאים עשויה להפחית את רמות המתח וכך להוביל לשחרור מיני ולהגביר את החשק. כמובן שהקשר בין המין לנפש הוא הדדי – כשם שנפש בריאה חיונית למין בריא, כך מין בריא יכול לטפח נפש מאושרת, ולהעלות את רמות הסרוטונין בדם.
  • קידום דיאלוג פתוח – באמצעות דיונים גלויים ופתוחים בנושאי מיניות בזקנה, החברה יכולה לקרוא תיגר על סטריאוטיפים מושרשים ותפישות שגויות, ולטפח סביבה מכילה יותר עבור בני גיל הזהב, שבה הם יוכלו להביע את צרכיהם ורצונותיהם באופן משוחרר וחסר מעצורים.

 

בין היתר, יוזמות חינוכיות, סדנאות ופורומים קהילתיים במסגרת דיור מוגן יכולים להוות פלטפורמה מצוינת להפצת מידע מדויק על בריאות מינית ואינטימיות בגיל השלישי, וכך להעצים מבוגרים לקבל החלטות מושכלות לגבי רווחתם המינית.

  • שימוש בעזרי מין – עזרי מין, כשמם כן הם, הינם מכשירים שיכולים לסייע להגיע לסיפוק מיני. צריך לשים לב שעזרים רבים אינם מפוקחים כיאות, ועשויים מחומרים שבירים או אלרגנים. אף על פי כן, קיימים מגוון של עזרי מין איכותיים, אשר בהחלט עשויים לעורר חשקים ולתמרץ קיום יחסים. בין היתר, דעו לכם כי גם מכשירי עיסוי המופעלים בעוצמה נמוכה יכולים לשמש כעזרי מין לכל דבר ועניין.
  • הרחבת המעגלים החברתיים – בגיל הזהב, הצורך בקשרים חברתיים עמוקים הוא מכריע, במיוחד בקרב מי שחוו אובדן של בן זוג או מתגוררים הרחק מבני המשפחה. במובן זה, הצטרפות לפלטפורמות חברתיות שונות היא הזדמנות פז להרחבת המעגלים החברתיים וליצירת קשרים חדשים – בין אם אפלטוניים וידידותיים ובין אם רומנטיים ואינטימיים. דיור מוגן הוא
  • ליצירת מערכות יחסים חדשות והידוק מערכות יחסים קיימות, שכן הוא מציע מגוון פעילויות חברתיות משותפות המאפשרות לדיירים להילחם בתחושת הבדידות ולקדם את הרווחה הרגשית שלהם.

 

בית גיל הזהב תל אביב – דיור מוגן בתל אביב שמקדם קרבה, רגש ואינטימיות

 

 

בית גיל הזהב תל אביב הוא דיור מוגן יוקרתי, הממוקם בליבה הפועם של העיר תל אביב. בבית גיל הזהב, מכירים בחשיבות הרבה אשר טמונה באינטימיות ובמיניות בגיל השלישי, ופועלים כמיטב יכולתנו על מנת למזער את סטריאוטיפ הגילנות וליצור מצע אידאלי לקשרי קרבה מכל הסוגים.

מתקני הדיור המוגן ממלאים תפקיד מכריע בתמיכה בבריאותם וברווחתם המינית של בני גיל הזהב, ומספקים פלטפורמות אידאליות להיכרות ולמפגש. כך, ב"גולדן בר", בר ייעודי לבני הגיל השלישי שממוקם במרפסת הבית בבית גיל הזהב תל אביב, מבלים הדיירים עם שכניהם מהקהילה, וזוכים לשוחח יחד על מגוון נושאים ותחומי עניין. מי שמעוניינים בפעילות אקטיבית ונמרצת יותר, מוזמנים לבקר ב"מועדון הזהב", מועדון ריקודים סלוניים שפועל פעמיים בשבוע בימי רביעי ושבת בשעות הערב בבית גיל הזהב תל אביב, לרקוד לצלילי מנגינות אהובות, ולהכיר פרטנרים פוטנציאליים לקשר חברי או זוגי כאחד.

וזה לא הכול – בית גיל הזהב תל אביב מתייחד בכך שהוא מאפשר לכל דייר למצוא את האיזון האופטימלי בין חייו האישיים לחייו הזוגיים. כך, כל דייר מתגורר ביחידת דיור עצמאית משלו, ונתונה בידיו הבחירה מתי לבלות עם הדיירים האחרים ועם הפרטנרים הזוגיים, ומתי ליהנות מן המרחב האישי והפרטי.

בסך הכול, דיור מוגן כמו בית גיל הזהב תל אביב מטפח קהילה מקבלת, מכבדת ותומכת שמעצימה כל אחד ואחת לבנות את מערכת היחסים המיטבית עבורו.

 

 

 

 

 

מגזין הזהב