להישאר בבית או לעבור לדיור מוגן?

בני גיל הזהב

אנחנו מגיעים לגיל בו הילדים עזבו את הקן. חלקנו עדיין נמצאים עם בן הזוג וחלקנו כבר נפרדנו ממנו מסיבות של גיל ודרך החיים.

קמים בבוקר ומשתדלים לשמור על שגרה, יוצאים לטייל בסביבה, עורכים קניות, מבקרים מכר, חוזרים לביתנו, סועדים, עושים סידורים, נחים, קוראים, צופים בטלוויזיה, שומעים מוסיקה ומחכים שיבואו לבקר אותנו. במציאות של היום, גם כשהקשר עם בני המשפחה הוא טוב, מטבע הדברים הילדים והנכדים ושאר בני המשפחה עסוקים וחיים את חייהם. למעשה, כל פעילות אותה אנו רוצים לעשות כרוכה בחיפוש דרכים לכך, בריצות ובהשקעה כספית לא מעטה. המציאות המתוארת כאן נכונה אם אנחנו עדיין בקו בריאות סביר וכוחותינו עומדים לנו. אך מטבע הדברים רובנו לא במיטבנו וזקוקים לסיוע בחלק אם לא ברוב הפעולות אותן אנו רוצים לבצע. אם זה בסיוע להגיע למחוז חפצנו ולעיתים בפעולות פשוטות ביותר.

ומה קורה כשמתרחשות תקלות בביתנו ואנו זקוקים לבעל מקצוע? ומה כשאנו חשים רע וזקוקים למזור ותרופה? כל דבר מצריך מאיתנו תלות בסביבה ובקרובים אלינו. ולא נעים לנו להטריד ואם אנחנו כן מבקשים אז כמה לבקש ומתי וממי.

דיור מוגן – יתרונות הפעילות החברתית

וגם אם מצאנו לנו פעילות בכדי למלא כמה שעות ביום הרי לא נוכל לבחור במגוון פעילויות כי לכל מקום צריך להגיע והיריעה עוד ארוכה לתאר את הקשיים. כל זאת הוא הצד הפעיל והפיזי של החיים. ומה עם הלבד והבדידות? מה עם הערבים הארוכים והלילות החשוכים לעיתים ונדודי השינה? 

רוב האנשים הנורמטיביים בגיל השלישי הם בעלי הכנסה, דירה ויכולת להשתמש במשאבים אלה לשיפור איכות החיים הביטחון והשלווה.

הדרכים להפגת הבדידות והחששות להישאר לבד

למזלנו אנחנו חיים בתקופה בה המודעות החברתית לגיל השלישי היא רחבה ורגישה וענף הדיור המוגן מציע טווח רחב של אפשרויות הן ברמת המקום, בעלויות, בסגנון וכל אחד יכול למצוא את מקומו ולהשתלב במסגרת מתאימה. אלה מאיתנו הבוחרים להשתלב בבית דיור מוגן אכן פותרים את כל הנאמר לעיל. הם זוכים במגוון פעילויות המצויות במקום. גם לבני המשפחה יותר קל כי הם יודעים שהם לא לבד והביקורים באמת מתרחשים לשם שמחה ותשומת לב.

כל תקלה המתרחשת בבית מסתיימת בהרמת טלפון לגורם המתאים בבית. יש לנו חגורת בטחון רפואית, שרותי הסעדה ובעצם לא צפויות לנו בעיות מיוחדות. באופן טבעי בדיור המוגן יש עוד אנשים בגילנו שהגיעו מאותן סיבות ולאותן מטרות.

הפעילות התרבותית כגורם מקשר ומקרב בין הדיירים

בנוסף לשלווה ולביטחון מי שמצטרף לדיור מוגן נהנה ממגוון פעילויות כגון חוגים, מסיבות, הרצאות, טיולים, יציאה לתיאטרון, קונצרטים ועוד. הדיור המוגן מאד דואג ותומך בתחום התרבות מתוך מודעות של הצורך של הדיירים להפיג את תחושת הבדידות. הפעילויות הן קרקע פורייה ליצירת קשרים וחברים חדשים.

לא אחת קורה אף שנרקמים סיפורי אהבה ונוצרת זוגיות המלווה אותנו בגיל הזהב. דיירים מגלים בעצמם צדדים שלא הכירו לפני כן ביצירות שהן יוצרים בחוגים כמו קרמיקה, ציור או מלאכת יד. מידי יום דיירים מגיעים אלינו עם חיוך רחב להראות עבודות יד שלהם, שחלקן שמוצגות ברחבי הבית, או עבודות שמיועדות לבני המשפחה. פעילויות התרבות לדברי הרבה מן הדיירים הן גורם מכריע בשמירה על מצב הרוח שלהם האנרגיה החיובית השפיות ותעסוקה. אין זמן לחשוב על מחלות על קשיים ועל דברים שמזיקים לנפש.

נכון כמו בכל דבר בחיים לכל מערכת יש יתרונות וחסרונות. רוב הדיירים מגיעים מדירות מרווחות, נאלצים להיפרד מחפצים אהובים, מאוספים, מתמונות ועוד. כי לא הכל אפשר לקחת לדירת חדר או אפילו שניים. זה נכון שעוברים משבר. אך אם מסתכלים בפרספקטיבה של החיים, הקשיים בבית לבד הם רבים יותר מהקשיים במסגרת תומכת.

הרגשה חמימה ונעימה לדיירים

בבית כמו שלנו המוטיב העיקרי החרוט על דגלנו הוא הרגשה חמימה ונעימה לדיירים. צוות העובדים מעובד הניקיון ועד הנהלת הבית חדורי מוטיבציה ולא נלאים מלחפש דרכים לתת לדיירים הרגשה טובה ובטוחה. בתחום עליו אני אמונה אני משקיעה הרבה מאמץ ודמיון כיצד להעשיר את תרבות הפנאי והכיף בבית. אחד מהדברים אותם אני זוכה לשמוע בהנאה רבה הוא שהצוות שלנו נפלא ונותן יחס אדיב ואישי.

ולא בכדי המשפט "בבית גיל הזהב ת"א אתה אף פעם לא לבד" אינו ריק מתוכן.

מגזין הזהב