השאירו פרטים
התקשרו

עצות וטיפים לבחירת בית אבות או דיור מוגן

מעבר לבית אבות או דיור מוגן הוא מאוד מקובל בקרב גיל הזהב, והוא מהווה חלק טבעי ומתבקש מאורח החיים המודרני. חשוב להבין את ההבדלים ולבחור נכון, שכן בחירה מושכלת המותאמת לצרכי הפרט, ביכולתה לשפר באופן ניכר את איכות החיים.

הצורך במעבר מדיור עצמאי

הגיל השלישי הוא הרגע הראשון שבו ניתן לעצור את מירוץ החיים התובעני אחר קריירה וסטטוס, ולהתפנות לעשייה עבור הנפש. מגורים עצמאיים לא בהכרח משרתים את המטרה הזו, שכן הם עשויים לתרום לתחושת בדידות ולרפות את ידיהם של בני גיל הזהב, מלממש את רצונותיהם בקיום חיים מלאים ועשירים בתוכן. עם ההתבגרות משתנים הרצונות והצרכים, ומגורים בבית אבות או דיור מוגן מאפשרים לבני הגיל לקבל את העזרה לה הם זקוקים בהתנהלות היומיומית.

 

ההבדלים בין בתי אבות לדיור מוגן

אם בעבר עזיבת הבית לטובת בית אבות היוותה מוצא אחרון, שכן הם נחשבו למוסדות ברמה נמוכה, הרי שכיום מדובר במסגרות המאפשרות להמשיך את אורח החיים תוך הענקת תנאי מחייה נפלאים. מקובל לחשוב כי הדיור המוגן מיועד לעצמאיים אשר מעוניינים להקיף עצמם באנשים בני גילם וליהנות מפעילויות חברתיות ותרבותיות רבות, וכי בתי האבות מיועדים לתשושי נפש הזקוקים לסיוע פיזי עם בעיות בריאותיות. בעוד שיש גרעין אמת בדבר, הרי שכיום קיימים בתי אבות אשר מתאימים לעצמאיים ומציעים חיי חברה תוססים, ומאידך בדיור המוגן פעמים רבות ישנה השגחה רפואית, כך שניתן לומר כי ההבדלים הטשטשו במידת מה עם הזמן.

 

במה להתחשב בבחירת בית אבות או דיור מוגן?

• מידת הפרטיות – המעבר ממגורים עצמאיים לבית אבות או דיור מוגן הוא שינוי משמעותי, ועל מנת שיהיה נעים ומוצלח רצוי לוודא כי המקום מציע חדרים פרטיים, או חדרים לבני זוג במידת הצורך.
• טיפול רפואי זמין 24/7 – הצרכים הרפואיים של הפרט עשויים להשתנות עם הזמן, כך שחשוב לבחור מקום שיוכל לענות עליהם ולספק שקט נפשי וידיעה מוחלטת כי הדיירים נמצאים בידיים טובות.
• פעילויות תרבותיות ותעסוקה – בחינת ההיצע של המקום באשר להענקת תוכן תרבותי וחברתי עשיר לדייריו, שכן נושא זה משמעותי ביותר לאיכות חייהם ומידת הנאתם.
• עלויות המקום – לרב בבתי האבות נדרש תשלום חודשי קבוע, בעוד שבדיור המוגן יש לשלם סכום משמעותי מראש, ומדי שנה יורד ממנו החלק היחסי. חשוב לדעת כי ישנם קריטריונים מסוימים המאפשרים לקבל סיוע וסבסוד לשהייה בבית האבות.
לסיכום, בית אבות או דיור מוגן עשויים לשפר משמעותית את איכות חייהם של בני גיל הזהב, כמו גם את איכות חייהם של קרוביהם, אשר יכולים להיות סמוכים ובטוחים שהם זוכים לטיפול הטוב ביותר. התאמת הדיור לצרכים האינדיבידואליים של הפרט מבטיחה כי המעבר יהיה חלק, טבעי ומהנה עבורו.

חגיגת עצמאות 2017