השאירו פרטים
התקשרו

מצב בתי האבות בישראל

קשישים רבים בישראל זקוקים לעזרה סיעודית קבועה ויומיומית ועוברים, מי בהחלטת בני המשפחה ומי בהחלטה עצמאית, להתגורר באחד מתוך עשרות ומאות בתי האבות בישראל. ההחלטה לאיזה בית אבות לעבור היא החלטה קשה שתלויה במקרים רבים במצב הכלכלי של הקשיש ושל משפחתו. היום ניתן לבחור בין בתי אבות סיעודיים פרטיים ובין בתי אבות ציבוריים. מצבם של בתי האבות בישראל שונה ומשתנה מאחד לשני.

בתי האבות בישראל – בין קריסת מערכות ליוקרה מסנוורת

בתחילת שנת 2012 חתמו 55 מנהלי בתי אבות בישראל על עצומה הקוראת לשר הבריאות ליצמן לטפל באופן מיידי במצבם הקשה של בתי האבות הסיעודיים הציבוריים בישראל. בין הטענות שהופנו אל הרשויות צויין כי ישנה מצוקת מיטות גדולה בבתי אבות רבים וכי הצוותים המטפלים, שעברו בשנים האחרונות צימצומים בגלל בעיות כלכליות ברוב בתי האבות הציבוריים, קורסים תחת הנטל ואינם מסוגלים להעניק טיפול ראוי לכל קשיש וקשיש. חשוב לציין שמצב בתי האבות הובא אז לדיור בועדות בכנסת, אך בינתיים לא נמצא פתרון למצב ולא הוגדלו התקציבים.

עם זאת, חשוב מאד לדעת כי בתי אבות ציבוריים פועלים תחת פיקוח של משרד הבריאות ומשרד הרווחה וצריכים לעמוד בתקנים חמורים של אופי הטיפולים, איכות הצוות המטפל ומקצועיותו, שירות לקשישים, ניקיון והגיינה ועוד כללים רבים. בתי אבות המדווחים כי לא עומדים בתקנים החמורים של משרדי הממשלה, מוצאים את עצמם מול הרשויות ומתמודדים עם דרישה לתיקון, שיפוץ או שינוי מהותי, לפני סגירה של בתי אבות. בשנים האחרונות נסגרו בעקבות תלונות בתי אבות ובתי דיור מוגן רבים בכל רחבי הארץ.

לצד בתי האבות הציבוריים, ישנם כיום עשרות בתי אבות פרטיים שלרוב התנאים בהם טובים יותר מאלו של בתי האבות הציבוריים – המסובסדים על ידי הממשלה. בתי האבות הפרטיים גובים ממשפחות הקשישים סכומים גבוהים יותר מאלו המשולמים לבתי האבות הציבוריים ולכן לרוב מדובר בתנאי מחייה טובים יותר. קשישים בבתי אבות פרטיים זוכים לעיתים קרובות לטיפול רפואי צמוד יותר, מטפל או אחות צמודים, חדרים מטופחים וגדולים יותר ופעילויות העשרה ופנאי רבות יותר.

בעוד שבתי אבות פרטיים מסויימים מספקים דיור איכותי אך פשוט למדי, ישנם כיום גם בתי אבות יוקרתיים שמציעים מגורים בדירות מטופחות, תנאים משופרים וטיפול רפואי פרטי בהתאם לצרכי המטופל. בנוסף, בתי האבות היוקרתיים שעלותם יכולה להגיע לאלפי שקלים בחודש ואף לעשרות אלפים, מציעים שירותי טיפול משלים, אחות צמודה לאורך כל שעות היום ותנאים נוספים המקלים מאד על הקשישים.

פיקוח על קיום דרישות מינימליות

כל בית אבות, ציבורי או פרטי, חייב כיום דין וחשבון לשירותי הרווחה ולמשרד הבריאות. במסגרת הפיקוח על בתי האבות בישראל נשלחים באופן קבוע מפקחים לבדיקה בבתי אבות שונים כדי לוודא כי הקשישים מטופלים כראוי, כי הצוות מתפקד כראוי ואין מצבים של הזנחה, השפלה או אפילו התעללות בקשישים. במקרים רבים, בתי אבות שאינם עומדים בתקנים מדווחים על ידי אנשי צוות מבפנים למשרד הבריאות ולרשויות ונדרשים לתת דין וחשבון.

רשימת בתי אבות בישראל