השאירו פרטים
התקשרו

מה אורזים במעבר לבית אבות

מעבר לבית אבות הוא ללא ספק אחד השינויים המהותיים ביותר במהלך חייו של אדם. אך הדרך עד לקבלת ההחלטה לעבור לבית אבות, היא למעשה רק התחלה של מסע לא פחות מאתגר, מרגש ומלא בזכרונות – הפינוי והאריזה של הבית. סיוע לבן משפחה במעבר כרוך בתכנון מופתי – מהפרט הגדול לקטן ביותר – המתחיל במחקר מקיף. במאמר זה ננסה להקל ולסייע על המעבר הפיזי, הטכני והרגשי בדרך אל מקום מגורים חדש והתחלה של שלב מעניין וחדש בחיים.

תהיו פרקטיים – התארגנות לקראת מעבר לבית אבות

לאחר קבלת ההחלטה על מעבר לבית אבות, ישנם היבטים רבים להתחשב בהם: התארגנות טכנית, השלמת משימות וסידורים, מיון רהיטים, בגדים וחפצים, ציוד רפואי נדרש, התמודדות עם השאלה האם למכור את הבית וכיצד, והזרוע עוד נטויה. מצד אחד, יש קושי ברור בעזיבת הבית המוכר, בפינוי חפצים בעלי ערך סנטימנטלי ובהיפרדות רגשית מהמקום הבטוח שליווה אותנו במשך שנים ארוכות. מאידך, ניתן לראות במעבר הזדמנות לצמצם ולהיפטר מדברים וחפצים שנאגרו, אשר לא היו בשימוש שנים ובעיקר צברו אבק במדפים. ההתארגנות הכללית, לרבות סידור הבית, צריכים להיעשות בעזרה בני משפחה ו/או אנשי מקצוע מנוסים בתחום הספציפי.

מה לקחת לבית אבות?

לפני שעושים רשימות ומחליטים מה אורזים ומה לא, יש לקחת בחשבון מספר דברים: א) מעבר לבית אבות משמעותו, ברב המקרים, מעבר למקום מגורים קטן יותר מזה שאתם מגיעים ממנו; ב) לרב, הכל מרוהט ומכיל את מה שחיי היומיום מצריכים. מכאן עולה השאלה – מה באמת כדאי לקחת אתכם ומה ניתן לאחסן בצורה יעילה כך שלא יהפוך את מקום מגוריכם החדש למחסן. כמובן שההחלטה נתונה אך ורק בידכם, אך זיכרו כי לרב אין צורך להעביר ציוד גדול (דוגמת מקרר או מכונת כביסה) – מפני שהכל כבר קיים במקום. לרב, מומלץ לפנות מהדירה ולהביא איתכם אלבומי תמונות, ספרים אהובים וחפצים סנטימנטליים שיהפכו את הסביבה לנעימה וחמה יותר. חשוב להכיר בעובדה כי על אף הקושי הרגשי, יהיה צורך להיפרד מחפצים רבים, חלקם ערכיים יותר וחלקם פחות, מהסיבה הפשוטה שאין מקום לכל הציוד, ובהתאם למצב הרפואי / התפקודי של הקשיש, לרב גם אין צורך ממשי בחפצים הללו.

הכלים החשובים ביותר במעבר לבית אבות הם…

רגישות וסובלנות. מדובר בחלק מהותי והכרחי מהתהליך של סידור הבית לקראת מעבר לבית אבות, מיון ואריזה של חפצים וכל המשתמע מכך. בין אם המשפחה נרתמת לעניין ובין אם תביאו אנשי מקצוע – עליהם להבין ולהכיל את הלחצים, החשש והקושי המלווה את המעבר ולהתנהג ברגישות המתאימה, תוך מחשבה יעילה ופרקטית המותאמת באופן אישי ורלוונטי לצרכי הקשישי וצרכי משפחתו הקרובה.

מה אורזים במעבר לבית אבות