השאירו פרטים
התקשרו

כיצד בוחרים בית אבות סיעודי?

כאשר בן משפחה קשיש מגיע למצב בו הוא זקוק לעזרה רצופה במילוי צרכים בסיסים – החל מתזונה והלבשה ועד ניידות וטיפולים רפואיים שונים – יש לשקול להעבירו לבית אבות סיעודי בו יוכל לקבל את הטיפול הצמוד לו הוא זקוק וכן מענה ראוי לצרכיו. החלטה זו אינה פשוטה, מכיוון ולצד העלות הכלכלית, היא כרוכה בהוצאת האדם מביתו ובקושי נפשי הן לקשיש והן למשפחה.

ההבדל בין סוגי המוסדות השונים

באופן כללי, קיימים מספר סוגי מוסדות הנבדלים זה מזה בסוג האוכלוסייה ובאופי השירותים הניתנים. ניתן להיעזר בשירותי ייעוץ והכוונה לבתי אבות על מנת לבחור את המוסד המתאים ביותר לצרכי הקשיש:
1. דיור מוגן – מיועד לקשישים המתפקדים באופן עצמאי ואינם תלויים בעזרה במהלך היום. מדובר למעשה בדיור משותף בו חיים קשישים נוספים המעוניינים בחיי חברה בקרב בני גילם. דיור מוגן מציע מגוון פעילויות שונות לקשישים.
2. בית אבות – מיועד לקשישים הזקוקים לעזרה חלקית בפעילות היומיומית.
3. בית אבות סיעודי – מיועד לקשישים הנמצאים במצב סיעודי, נזקקים לעזרה בפעולות היומיומיות במשך רב ששעות היום ולעתים אף 24 שעות ביממה (האכלה, הלבשה, ניידות, טיפולים רפואיים וכדומה) .

הקריטריונים לבחירת בית אבות סיעודי

● העדפה אישית של המטופל – מכיוון ומדובר בבחירת המקום בו ישהה סביר להניח עד סוף ימיו, חשוב כי המטופל ירגיש שהוא זה השולט ואחראי לבחירה, אלא אם כן אינו יכול להחליט ועל המשפחה מוטלת האחריות לבחור בשבילו את המקום הראוי לו.
● רישיון משרד הבריאות לטיפול בחולים סיעודיים – חשוב לבדוק את רמת הצוות הרפואי, ולוודא כי הם מומחים לטיפול בתחום הגריאטרי. על האחיות וכלל הצוות הסיעודי להיות בעלי הסמכה מקצועית מטעם משרד הבריאות, ולהעניק את המענה המהיר והיעיל ביותר למטופלים, לרבות עזרה באכילה, רחצה, לבוש, הליכה, ניידות, שליטה בסוגרים ועוד.
● מגוון השירותים הרפואיים – בית אבות סיעודי נועד כדי להעניק למטופלים ליווי צמוד של רופאים מומחים. על כן יש לוודא שמתבצע מעקב רציף, בדיקות נדרשות כגון לחץ דם, בדיקות דם, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק וכדומה. נוסף על כך, חשוב לוודא כי קיימים שירותי רפואת חירום, איתות בעת מצוקה ונוכחות של רופא 24 שעות ביממה, וכן שירות פסיכוגריאטרי עבור מטופלים הסובלים מהפרעות נפשיות שונות דוגמת דמנציה, אלצהיימר ועוד.
● זמינות, תמיכה ולווי סוציאלי – ישנה חשיבות גבוהה להימצאותם של עובדים סוציאליים הזמינים למטופלים ולבני משפחתם בעת הצורך.
● היגיינה וניקיון – יש לבדוק את רמת התחזוקה בבית האבות הסיעודי, לוודא כי רמת הניקיון גבוהה וכי יש שירותי כביסה. בנוסף, יש לבדוק את כמות המטופלים הגרים בבית האבות בו זמנים והאם החדרים הינם פרטיים או משותפים
● פעילויות ותעסוקה – בידקו האם בית האבות מספק תעסוקה למטופליו והאם ישנן פעילויות שונות הכרוכות באינטראקציה חברתית.
● מיקום – קירבה למגורי המשפחה ושעות ביקור נוחות הן יתרון משמעותי.
● התרשמות אישית – בסופו של דבר, ההרגשה שלכם והתרשמותכם מהמקום הם אלו שיקבעו. שימו לב אם הנכם מרגישים בנוח בבית האבות, האם מתייחסים אליכם יפה בעת הביקור ומקבלים אתכם בצורה נעימה.

כיצד בוחרים בית אבות סיעודי?