בית אבות סיעודי

בית אבות סיעודי מהווה מסגרת מיוחדת לקשישים שהוגדרו על ידי הרופא הגריאטרי, הביטוח הלאומי ושירותי הרווחה בעיריות או במועצות המקומיות כסיעודיים. לרוב בתי האבות הסיעודיים נמצאים תחת פיקוח משרד הבריאות ומשרד הרווחה ומעסיקים צוות מקצועי נרחב שכולל רופאים גריאטריים, מומחים ברפואה פסיכו-גריאטרית, אחים ואחיות, מטפלי יום בקשישים, טבחים, מנקים, אנשי תחזוקה ועובדים קבועים נוספים. לצד אנשי צוות קבועים אלו, מעסיקים בתי אבות סיעודיים רבים גם מטפלים ברפואה משלימה כמו מעסים, פיזיותרפיסטים, מפעילים ומדריכים בתחומים שונים ועוד.טיפול ויחס אינדיבידואליים – חובה בכל בית אבות סיעודי


קשישים המגיעים לבית אבות סיעודי סובלים בדרך כלל ממגוון רחב של בעיות בריאותיות. ממחלות לב וריאה, בעיות שרירים ומחלות פרקים, ליקויי ראייה או שמיעה ועוד כהנה וכהנה בעיות בריאותיות שאובחנו על ידי רופאים גריאטריים והביאו להחלטה לשכן את הקשיש ב – בית אבות סיעודי. החלטה זו היא לא החלטה קלה עבור בני משפחה, שלעיתים מתחבטים בשאלה האם לשכן את הוריהם המבוגרים בבתי החולים הסיעודיים או לבחור בטיפול פרטי בבית.

במקרה ואכן הגיע הקשיש לבית החולים הסיעודי הוא אמור לזכות לטיפול ויחס אינדיבידואליים בהתאם למסוגלותו לתפקד לבד. בעוד שקשישים מסויימים מצליחים למשל לפקוד את השירותים באופן עצמאי, אחרים זקוקים להחלפת חיתולים וטיפול בצרכיהם. בנוסף, ישנם כאלו שזקוקים לפעילויות פיזיותרפיסטיות יומיומיות, השגחה רפואית בנטילת תרופות וכדומה.

בכל מקרה יחס המטפלים חייב להיות רגיש במקרים מסוימים או סמכותי במקרים בהם הקשיש אינו רוצה עזרה אך זקוק לה. כלומר – בסופו של דבר, המטפלים חייבים לנהוג באדיבות, במקצועיות ולבטא רגישות למצב הקשיש בו הם מטפלים אך אין שגרת טיפול אחת הזהה לשנייה.אילו שירותים קבועים צריכים מטפלים בבתי אבות סיעודיים להעניק לקשישים?


צוות מטפלים בבית אבות סיעודי אמור להיות ערוך להענקת טיפול אישי לכל קשיש וקשיש בתחומים הבאים:
האכלה – קשישים הזקוקים לעזרה בהאכלה, התאמת האוכל לקשישים המתקשים בלעיסה וזקוקים לתפריט מיוחד וכדומה.
רחצה, החלפת חיתולים, הלבשה – ישנם קשישים שאינם מסוגלים להתקלח לבד וזקוקים לעזרה. חשוב שהקשיש יהיה מודע למטפל שמקלח אותו ושהתהליך יבוצע בהסכמה כדי למנוע תחושת כפייה. גם תהליך החלפת החיתולים, שאינו נעים במיוחד לשני הצדדים, ייעשה ברגישות רבה ולאחר הסכמה של הקשיש או בתיאום עם האפוטרופוס שלו.
ניקיון החדרים ואחזקה – קשישים שחיים בבתי אבות סיעודים זכאיים לתנאים הגייניים כמובן. ניקיון יומיומי ואחזקה שוטפת של החדרים וסביבת המגורים הכרחית.
פעילויות רפואיות ותרופתיות – פיזותרפיה, טיפול משלים כמו עיסויים, רפלקסולוגיה, דיקור סיני ועוד לצד טיפול רפואי קונבנציונלי כמו ביקורי רופאים, שירותי רוקחות ותרופות, מעקב לקיחת תרופות בזמן, טיפול אחיות כמו עזרה עם הזרקת אינסולין, טיפולים נשימתיים בעת הצורך וכדומה.
פעילויות משלימות, ספורט ופעילויות פנאי : בבתי אבות סיעודיים רבים כולל הצוות המטפל גם מדריכים שמגיעים באופן קבוע ומעניקים לקשישים שיעורי ספורט, יצירה, ריפוי בעיסוק, מוזיקה וכדומה.אופי הטיפול בבתי האבות הסיעודים בישראל כיום


הצוות המטפל ב – בתי אבות סיעודיים רבים בישראל מתמודד עם מצוקת מיטות, כמות גדולה מדי של קשישים על כל אחות או מטפל וקושי כלכלי. אך חשוב לדעת כי רוב בתי האבות הסיעודיים בישראל מחויבים בפיקוח על הצוות המטפל, הענקת הדרכות מקצועיות כדי לשפר את הטיפול ומעקב אחר מטפלים באופן קבוע. חשוב מאד לזכור שקשישים סיעודיים זקוקים לעזרה בדברים הבסיסיים ביותר ובמקרה של השפלה, פגיעה או חשד להזנחה מחויבים אנשי צוות אחרים, עובדת סוציאלית, הרשויות, בני משפחה והמנהלים לדווח על המטפל ולפתור את הבעיה לצמיתות.

דיור מוגן – בית גיל הזהב תל אביב

בית אבות סיעודי בתל אביב