השאירו פרטים
התקשרו

איך בוחרים בית אבות?

כיום מבחר בתי האבות והדיורים המוגנים הינו רחב ביותר, אם בעבר בית אבות היה מאפיין מוסדות ציבוריים בחסות המדינה שנותנים מענה לקשישים עריריים או בעלי יכולת כלכלית מוגבלת, כיום המצב הוא שתחום בתי אבות מאוד התפתח ולכן המקומות הפרטיים שמציעים מעטפת חיים מלאה ורחבה נקראים "דיור מוגן".

קיימים מספר פרמטרים חשובים בבחירת בית אבות

כאשר אנו ניגשים לבחירת מקום, חשוב מאוד לשתף את המשפחה הקרובה שמכירה היטב את הדייר הפוטנציאלי ויכולה לסייע בקבלת המידע ואיתור צרכיו, בנוסף לכך חשוב לבחור במקום שמבחינת אזור המגורים יהיה נוח למועמד/ת. יש מספר שיקולים במקום מגורים כגון: סביבה טבעית שהמועמד/ת גר/ה בה ואז קופת החולים, בית הקפה השכונתי וכל מה שחשוב. שיקול נוסף שהוא חשוב הינו מגורי הילדים, חשוב שיהיה נוח להגיע ולבקר את המועמד/ת וכמו כן חשוב אפילו מבחינת תחושת הביטחון עבור המועמד שילדיו גרים בקרבת מקום.

פרמטר חשוב נוסף בבחירת בית אבות או דיור מוגן הוא פרטיות המועמד/ת. ברוב בתי האבות משכנים יותר מדייר/ת אחד בחדר, זאת בניגוד לדיור מוגן ששם יש דירות פרטיות לכל הדיירים. לא עבור כל אחד מתאים להיות עם אדם זר בחדר ולכן הרבה פעמים זהו שיקול שפוסל את בתי האבות השונים, ששם זה נפוץ מאוד.

דבר נוסף הוא שיש להתייחס להמלצות של גורמים שונים וכמו כן דיירים בבית האבות או בדיור המוגן. בבואנו להתרשם מהמקומות השונים חשוב מאוד לערוך סיור ולהתרשם מהיחס של הצוות לדיירים, מהתחושות ומהאווירה שיש במקום. הרבה פעמים ניתן לקלוט את האווירה הכללית בבית ולהבין האם זהו מקום שמתאים לי או לחלופין מאוד לא מתאים לי ולאורח חיי.

במידת האפשר לבקש המלצות מגורמים מקצועיים כמו רופא המשפחה, עובד/ת סוציאלי, מנהל/ת המועדון או כל אחד שיוכל לסייע ולספר מניסיונו.

מצב פיננסי הינו שיקול משמעותי מרכזי בתהליך. בתי אבות הם במימון ציבורי (לפחות חלקי) בעוד דיור מוגן הינו בבעלות פרטית וכיסוי ההוצאות הינו באחריות המועמד/ת בלבד. שיקול נוסף הינו העובדה שבבתי דיור מוגן יש להפקיד סכום פיקדון לעתים בעוד שהתשלום בבתי אבות הינו תשלום חודשי.

בסופו של דבר, יש מגוון שיקולים בהחלטה מסוג זה, אבל חשוב לזכור שבאם החלטנו שאנו מעוניינים לעשות את הצעד, כדאי להבין שדיור מוגן מציע מעטפת חיים הרבה יותר עשירה מאשר בית אבות אם זה מבחינת השירותים השונים ואם זה מבחינת חיי חברה ותרבות שמהווים אחד מהשיקולים המרכזיים בביצוע המעבר.

דירה מרווחת ומאובזרת